Plaatina

Plaatina on haruldane väärismetall, mida on kasutatud paljudes erinevates rakendustes. See on tihe, vasardatav ja plastiline metall, millel on hõbevalge värvus. Ehetes on seda sageli näha sõrmustes, kõrvarõngastes ja kaelakeedes. See on üks kallimaid metalle ja sellel on teistest metallidest parem läige. Samuti on see vastupidav tuhmumisele ja korrosioonile. Seda kasutatakse paljudes erinevates tööstusharudes selle ainulaadsete omaduste, nagu tugevus, korrosioonikindlus ning elektri- ja soojusjuhtivusvõime tõttu. Plaatina kasutatakse ka autode katalüüsmuundurites, meditsiinilistes rakendustes, nagu südamestimulaatorid, ja hambatäidistes. Seda kasutatakse ka elektrikontaktides ja -juhtmetes, samuti kütuseelementides. Lisaks kasutatakse seda ka keemiatööstuse katalüsaatorites. Plaatina on äärmiselt väärtuslik ja oluline metall, millel on palju kasutusalasid ja rakendusi.

Plaatina väärisesemete tegemiseks kasutatavatest metallidest puhtaim. Plaatina on värvilt valge ning ei kaota oma läiget kunagi, isegi kriimustuste korral. Sellest tehtud ehete puhtus on kuni 95%, mis on väga kõrge. Paljud metallid, millest on ehteid valmistatud, kaotavad aja jooksul oma värvuse, või tekivad neile peale plekid, plaatina see-eest ei tuhmu kunagi ning säilitab oma läike ka kahjustuste korral.

Plaatinast sõrmused, või muud ehted on ülimalt vastupidavad. Tänu plaatina enda vastupidavatele omadustele, püsivad ka ehetele paigutatud muud metallid ja vääriskivid oma kohal. Lisaks sellele on plaatinast tehtud ehted prooviga 950 ka hüpoallergeensed, mis tähendab, et need sobivad ka inimestele kellel on tundlik nahk.

Plaatina (füüsikalised) omadused

Sulamistemperatuur: 1770,0 °C

Keemistemperatuur.: 3827,0 °C

Kristallide struktuur: kuupjas

Värvus: hõbedane

Plaatina sõrmused

Plaatinast sõrmused on ideaalne aksessuaar igaks eriliseks sündmuseks. Ükskõik, kas soovite sellele erilisele inimesele abieluettepaneku teha või soovite lihtsalt oma garderoobi veidi sära lisada, on plaatinasõrmused ideaalne valik. Need pole mitte ainult ilusad, vaid ka uskumatult vastupidavad, muutes need suurepäraseks investeeringuks aastateks.

Täiusliku plaatinasõrmuse valimisel tuleb arvestada mõne asjaga. Esiteks kaaluge otsitava sõrmuse tüüpi. Kui otsite midagi ehtsamat ja ainulaadsemat, võib solitaire või halosõrmus teile sobida. Teisest küljest, kui soovite midagi peenemat, võib lihtne rõngas olla samuti ideaalne valik.

Lisaks tüübile kaaluge teemandi või muude vääriskivide suurust, mida soovite sõrmusesse lisada. Väiksemaid teemante ja vääriskive saab plaatinasõrmuse rõhutamiseks kasutada, samas kui suuremad võivad tõesti isiksust näidata.

Lõpuks kaaluge hinda. Plaatinast valmistatud sõrmuste hind võib varieeruda sõltuvalt kasutatud teemandi või vääriskivide kvaliteedist ja suurusest. Kuid need on tavaliselt teistest metallidest kallimad, seega on oluline see oma eelarvesse arvestada.

Pole tähtis, millist tüüpi plaatinast sõrmuse valite, on see kindlasti suurepärane aksessuaar, mis kestab kogu elu. 

Plaatina sõrmused on kahes mõttes ainulaadsed: Plaatina, maa peal olevatest materjalidest üks haruldasem ja teemantiga mis on üks haruldasemaid kalliskive teeb kokku kombinatsiooni mida on raske ületada. Tänu plaatina elastsusele on seda lihtne töödelda ning vormida, valmis ehted on robustsed ning vastupidavad. Just see viimane teebki näiteks plaatinast abielusõrmustest hea valiku, kuna see sümboliseerib kõige paremini igavest armastust.

Soovite tellida plaatinast abielusõrmuseid, või muid ehteid? Vaadake tootevalikut SIIT

Plaatina ajalugu ning kasutusvaldkonnad

Plaatina kasutamises on aegade vältel toimunud suuri muutusi. Algselt piirasid plaatina kasutust tema kõvadus ja kõrge sulamistemperatuur. Seda ei olnud lihtne olemasolevate tavaliste tehnikatega töödelda.
Esimesed plaatinast ehted ilmusid 18. sajandil, kui seda reklaamiti Pariisis “uutmoodi”, ehk sellest tehti ehteid. Kuni selle ajani, oli plaatinat raske töödelda, tänu selle kõrgele sulamistemperatuurile ning kõvadusele. Seepärast oli esialgu ehetekaupmeestel tükk tegemist, veenmaks inimesi, et tegu pole “odava hõbedaga” nagu seda varem kutsuti.

Tänu plaatina omadustele, värvusele ning efektile, tõi see briljantide värvid rohkem välja ning tegi vääriskivi oma raamistuses visuaalselt suuremaks.

Lisaks on plaatinat kasutatud ka erinevate müntide valmistamisel näiteks Prantsusmaal, NSV Liidus ning Ühendkuningriigis.
Kuni teise maailmasõjani kulus ca pool toodangust ehete valmistamiseks, samas kui tänapäeval kasutatakse rohkem kui 90% erinevate tehniliste seadmete või toodete valmistamisel. Eriti levinud on plaatina kasutamine keemiatööstuses, tänu selle füüsikalistele omadustele. Plaatinast valmistatakse erinevate hapete hoiustamiseks anumaid ning muid sarnaseid seadmeid.
Lisaks keemiatööstusele on plaatina kasutus levinud ka tehnoloogiasektoris, aga ka autotööstuses ning näiteks naftakeemias. Huvitava faktina võib lisada, et igas auto katalüsaatoris on plaatina.

Teemal kuldehted

Kuldehted

Kogu info kuldehetest

Kuldehete müük

Parimad kuldehete müüjad

Kuldsõrmused

Leia omale kuldsõrmus

Kihlasõrmused

Ilusad kihlasõrmused

Kuldkõrvarõngad

Ilusad kullast kõrvarõngad

Investeerimiskuld

Soovite osta investeerimiskulda? Vaadake lähemalt kodulehelt aadressilt investeerimiskuld.ee ning leidke omale sobiv kuldplaat või meenemünt.

Pandimaja Tallinnas

Otsite pandimaja, kuhu viia oma seisma jäänud kuldehted või väärisesemed? Vaadake pandimaja kodulehelt, kuhu täpsemalt ehted viia ning küsige täpset hinnapakkumist!