Kulda investeerimine

Kulda investeerimine- üksikasjalikult kullaga kauplemisest

Kuld on väärtuslik mineraal, sest see on haruldane ja ihaldusväärne maak, mida kaevandatakse enim Aafrikas. Tegemist on väärismetalliga, mis oma omadustelt on hea elektrijuht, muutes selle kasulikuks materjaliks elektroonikas ja muudes tööstusharudes. Aastatuhandete jooksul on kulda koheldud kui jumalikku metalli, millel on justkui müstilised omadused. Kulda on kasutatud valuutana ( maksevahendina) ning seda tunnustatakse laialdaselt rikkuse ja õitsengu sümbolina. Peamiselt põhineb see uskumine Egiptuse vaaraoajastust, kus enamus vaaraoga seotud esemeid või inimest ennast ehiti kullast ehetega.

Kuld ei tuhmu ega korrodeeru, seega säilitab see aja jooksul oma särava välimuse. Kulda on aga võimalik kriimustada ning isegi mõlkida, kui seda korralikult ei käsitleta. Tema puhul on aga tegemist väga stabiilse elemendiga ja kuna see ei lagune aja jooksul, võib see kesta tuhandeid aastaid. Lisaks on olenevalt säilitusmeetodist leitud iidseid kullaesemeid, mis on väga hästi säilinud. See on üks põhjusi, miks kulda kasutatakse muuseumides seinte katmiseks ning väärtesemetena.

 

Inspireeriv materjal ja aegumatu väärtusega kauplemisvahend

 

Charles Dickensi tsitaat: “Sama hea kui kuld!” kirjeldab selgelt positiivsete ja inspireerivate mõtete loomist väärtuslikul eesmärgil. Enamus ettevõtteid on kunagi kasutanud kulla-motiive või kullavärvi kui inspiratsiooniallikat oma tööde elavdamiseks. Maailmakuulsad ettevõtted nagu Dolce&Cabbana, Gucci, Ferrari, Apple, Nutz ja teised näevad kulda kui märki luksuslikkusest ning kvaliteedist. Sestap kombineeritakse kulda nii tekstiili kui ka teiste metallidega. 

Kauplemine kullaga ulatub aastatuhandete taha, kui puudus veel paberraha, ning turumajanduse tekkimisel moodustusid ka esimesed kauplemisvahendid. Kuld, kui väärtuslik maak ning sulamina vormitud mündid rändasid Vana-Egiptusest mujale maailma välkkiirusel. Tollal nimetati Egiptusest pärit kullast raha shat’iks. 1 shat kulda võrdus 7.5g kullatükiga.

Tänapäeval on kullaga kauplemine asendatud sularahatehingutega ning kaardimaksetega. Siiski peetakse ka tänapäeval kullaga kauplemist üheks parimaks investeerimise võimaluseks maailmas. 

 

Kulda investeerimine maailma-tasandil

 

Globaalselt kulda investeerimine võib toimuda mitmel viisil, näiteks füüsilise kulla või müntide ostmine, kullaga börsil kauplevatesse fondidesse (ETF) investeerimine või kullakaevandusettevõtete aktsiate ostmine.

Füüsilist saab kulda hoida seifis või professionaalses ladustamisettevõttes ning seda saab osta või müüa edasimüüjatele või väärismetallibörside kaudu teha tehinguid vastavate kauplejatega. Kulla ETF-id on finantstooted, mida saab osta ja müüa nagu aktsiaid börsil. Kulla ETF-idesse investeerimine võimaldab investoril panustada rahaliselt kullaga kauplemise turul, ilma et ta peaks metalli füüsiliselt omama.

 

Kullakaevandusettevõtetesse investeerimine võib pakkuda kokkupuudet potentsiaalse täiendava tulu teenimist ettevõtte tegevuse ja juhtimise kaudu. Siiski on oluline märkida, et kaevandusettevõtte tulemused ei pruugi alati olla tihedalt seotud kulla hinnaga.

 

Üldiselt võib kulda investeerimine olla viis portfelli mitmekesistamiseks ning inflatsiooni ja enda majandusliku ebakindluse eest kaitsmiseks. Siiski on oluline arvestada iga investeerimisvõimalusega kaasnevate riskide ja kuludega ning omada selget arusaama oma investeerimiseesmärkidest.

 

Kulda investeerimisel on oma unikaalsed plussid ja miinused, mida investorid peaksid endale teadvustama

 

Kullasse investeerimise plusside hulka kuuluvad:

 

  • Kuld ei korrudeeru väga kiiresti, mis muudab selle üheks vastupidavamaks kaevandatavaks maagiks.
  • Kuld omab pikka ajaloolist tausta, mis muudab selle ka hinnatud kauplemisvaraks ning võimaldab säilitada tema vajalikkust ühiskonnas.
  • Kulda investeerimiseks on mitu võimalust: füüsiline omamine, aksiate ostmine kullaga kauplevates ettevõtetes, ETF’d

 

Kulda investeerimise miinused hõlmavad järgmist:

 

  • Kuld ei tekita otsest rahavoogu, erinevalt aktsiatest või võlakirjadest, mis saab välja maksta dividendidena või intressidena.
  • Kulla hind võib olla muutlik, mis võib kaasa tuua investoritele olulisi kahjusid.
  • Füüsiliselt on kulda keeruline hoiustada. Kuna tegemist on füüsilise väärtusega, tuleb kulutada raha ka selle kaitsmisele.
  • Kullakaevandusettevõtetesse investeerimine võib olla riskantne, kuna nende tööstuslikud tulemused ei ole periooditi alati produktiivsed.

 

Oluline on meeles pidada, et kulda investeerimine peaks toimuma hästi hajutatud portfelli osana, mitte eraldiseisva investeeringuna. Investoritel peaks enne kulda investeerimist olema ka selge arusaam oma eesmärkidest ja riskidest.

 

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga