Kuld ja laenud

Kuld on teadagi üks populaarsemaid väärismetalle alates selle avastamisest saadik. Kullale on toetunud isegi maailmamajandus niisamuti väljastatakse tänapäevalgi laene kulla tagatisel. Siit postitusest leiate kokkuvõtte, kuidas toimivad laenud kulla tagatisel, samuti tutvustame põgusealt ka alternatiivseid laenamise võimalusi.

Laenud kulla tagatisel

Kulla tagatisel laen võimaldab kasutada kullas peituvat väärtust, ilma, et peaksid eset müüma. Kulla tagatisel saab laenu võtta igaüks, olenemata tema krediidiajaloost või varasemast maksekäitumisest. Kulla tagatisel laen võib olla kasumlikum kui kiirlaen, sest lühiajaliselt on intressitasud enamasti madalamad.
Kulla tagatisel pakuvad laenu pandimajad, kes tegelevad seal samas ka kuldesemete müügiga. Enamasti on kulla tagatisel laenud lühiajalised, kuni mõne kuu pikkused ning intressid sõltuvad laenusumma suurusest. Mida suurem on kulla kogus ja laenatud summa, seda väiksema intressiga on võimalik laenata. Väärisese jääb laenuandja kätte nii kauaks, kuni laen koos intressidega on tasutud.

Laen kuldehete tagatisel

Kui omad suuremas koguses kuldehteid, võib olla kulla tagatisel laenamine kasumlikum kui kiirlaenu võtmine. Intressid on madalamad ning eeldusel, et maksad laenu õigeks ajaks tagasi, on laenu võtmine soodsam. Näiteks võib olla 150-eurose kulla tagatisel võetud laenu intress kuuks ajaks olla keskmiselt 10%. Kiirlaenude või SMS-laenude intressid võivad küündida aga sellest mitmeid kordi suuremaks.
Arvestada tuleb, et kulla tagatisel laenates makstakse laenusummaks mitte kuldeseme tõeline väärtus, vaid keskmiselt 25-60% eseme müügiväärtusest. Seda põhjusel, et pandimaja saaks vajadusel eseme uuesti kasumlikult maha müüa. Seetõttu on kulla tagatisel saadud laenu võtmine kiirlaenust kasumlikum ainult siis, kui eseme uuesti välja ostad. Vastasel juhul oleks mõistlikum olnud ese siiski järelturul ise maha müüa.
Kulla tagatisel laen sobib ka neile, kellel ei ole hea krediidiajalugu, sest tagatis kindlustab laenuandjale väljamakstud summa. Samuti ei jää kulla tagatisel võetud laenust maha mingeid märke, mis võiksid tulevikus krediidi saamist mõjutada. Seda puhtalt seetõttu, et oled oma eseme loovutamisel juba laenu eest tasunud ning keegi ei hakka sult maksmata jäänud laenu tagasi nõudma.

Alternatiivsed laenud

Juhul, kui teil pole kulda, mida laenu tagatiseks pakkuda, võite taotleda ka erinevaid tagatiseta laene, kui see peaks teid huvitama. Eestis on palju erinevaid laenutooteid igaks erinevaks elujuhtumiks, kui teid see teema lähemalt huvitab saate vaadata lähemalt kodulehtedelt: väikelaenud.ee. Tõime välja eelkõige erinevaid laenupakkujaid võrdlevad kodulehed, kui te tõesti soovite laenu võtta, võtke pakkumised võimalikult paljudelt laenuandjatelt ning meeles tasub pidada ka, et laen kulla tagatisel on alati ohutum sellesmõttes, et tagasimaksmata jätmise korral jääb tagatiseks teie kuld, mitte teie tulevane krediidivõimekus.
Kuna meie postitus keskendub peamiselt kullaga seotud laenude kohta, leiate kindlasti soovi korral lisainfot internetist. Tuletame teile ka meelde, et mistahes laenu võtmine on finantskohustus.

Kulla väärtus sõltub selle puhtusest

Kulla tagatisel saadava laenu suurus sõltub kulla puhtusest. Mida rohkem kulla sisaldust on vastavas sulamis, seda puhtam ning ka väärtuslikum on sellest valmistatud ese. Kulla puhtust väljendatakse karaatides. Karaatide arv näitab mitu osa puhast kulda sisaldab kuld metallisulamist. Puhtaim ja kalleim kuld on 24-karaadine ning sellel saab näha proovi 999. Selles kullasulamis on 99,9 % kulda ning sellisest kullast valmistatakse investeerimiskulda ehk kullakange või -plaate. Nii puhas kuld on pehme ning ei sobi väärisesemete valmistamiseks, sest need ei säilitaks oma kuju.
Ehetes enim levinud kulla sulam on 12-karaadine ning prooviga 585. Kuldehetes on seega 58,5 % puhast kulda. Teised metallid, mida kullasulamitesse lisatakse on vask, hõbe, palladium, tsink ja nikkel. Samuti kasutatakse ehete jaoks 750 kullaprooviga ja 375 prooviga sulameid.

Kuidas kulla puhtust määratakse?

Kulla väärtust hinnatakse vastavalt kulla puhtusele grammi hinna alusel. Kui kuldesemel on proov, on hinna määramine kiire. Samuti võimaldab see kulla tagatisel saadava laenu kohe kätte saada. Kuid kulla puhtust on võimalik määrata ka ilma proovi vaatamata. Selleks kasutatakse kõige sagedamini happeid. Selleks kraabitakse kuldehtelt proovikivile õhuke kiht kulda ning lisatakse sellele erinevaid happeid. Kuna puhas kuld ei reageeri keemilistele mõjuteguritele, siis ei tohiks see happe mõjul lahustuda. Kui proovikivile kraabitud kullakiht lahustub täielikult, siis ei ole tegu kullaga. Kui võetud proovist jääb kivile jälg, siis saab järgmiste hapetega juba määrata kulla proovi. Vesinikkloriidhappe ja lämmastikhappe segu on ainuke keemiline lahus, mis on võimeline kindla kontsentratsiooni juures kulda lahustama. Seega saab lahuse kangust muutes näha, millise kulla sisaldusega on võetud proov.

Milles peitub kulla väärtus?

Iidsetest tsivilisatsioonidest, inkadest ja egiptlastest peale, on kuld inimeste jaoks väärtuse sümbol olnud. Kuld on omandanud väärtuse peamiselt tänu oma füüsikalistele omadustele, mis teevad ta heaks maksevahendiks. Kulda on piisavalt, et sellest münte vormida, kuid samal on see nii haruldane, et igaüks ei saa neid taastoota. Kuld ei roosteta ega kaota ajaga oma omadusi.
Vähem oluline pole see, et inimesed on kulda emotsionaalselt kiindunud. Kulla välimus on inimestele meeldiv selle sära ja kaunite värvitoonide tõttu. Ka hõbedat saab poleerida ja muuta läikivaks. Küll aga on kullas olevad aatomid raskemad kui hõbedas, mis paneb elektronid kiiremini liikuma ja laseb valgusel kulla sisse imenduda. Selles füüsikalises nähtuses peitub ka kulla müstiline sära.
Kuld on endiselt kõrge väärtusega likviidne vara igal pool maailmas. Näiteks võid sa peaaegu igal pool maailmas vahetada kuldehte umbkaudselt sama väärtusega rahakoguse vastu. Samuti ei ole kulla eest saadav väärtus ajas vähenenud ning üks kuldmünd oli võrdse ostujõuga nii sada aastat tagasi kui ka praegu.

Teemal kuldehted

Kuldehted

Kogu info kuldehetest

Kuldehete müük

Parimad kuldehete müüjad

Kuldsõrmused

Leia omale kuldsõrmus

Kihlasõrmused

Ilusad kihlasõrmused

Kuldkõrvarõngad

Ilusad kullast kõrvarõngad

Investeerimiskuld

Soovite osta investeerimiskulda? Vaadake lähemalt kodulehelt aadressilt investeerimiskuld.ee ning leidke omale sobiv kuldplaat või meenemünt.

Pandimaja Tallinnas

Otsite pandimaja, kuhu viia oma seisma jäänud kuldehted või väärisesemed? Vaadake pandimaja kodulehelt, kuhu täpsemalt ehted viia ning küsige täpset hinnapakkumist!