Kuld


Kuld on inimestele olnud aastatuhandeid erilise tähtsusega. See haruldane, ent äärmiselt väärtuslik metall on ajalooliselt täitnud inimkonnas kahte olulist rolli: raha ja ehete materjal. Samuti on kulda kasutatud religioossete esemete valmistamiseks. Esimesed kuldmündid pärinevad 6. sajandist eKr, mil Lüüdia kuningas hakkas vermima peaaegu täielikult kullast koosnevaid münte. Kuldehteid valmistasid egiptlased aga juba paartuhat aastat enne kulla rahana kasutusele võttu.

kulla kangid, kuld, palju kulda, kulla hind

Kulla eriliseks omaduseks on selle plastsus ja pehmus. Kõigest grammist kullast on võimalik luua üle kolme kilomeetri traati. Samuti on kulda võimalik töödelda imeõhukeseks ning kasutada seda erinevate esemete plaatimiseks, andes neile nii väärtuslikuma mulje.

Sümboolselt on kulda seostatud külluslikkuse, rikkuse ja heaoluga, kuid ka vananemisega kaasneva tarkusega. See on ka üheks põhjuseks, miks 50. pulma-aastapäeva nimetatakse kuldpulmaks.


Kulla proovid, karaadid ja sulamid


Kuld puhtamail kujul on prooviga 999’9 – 24-karaadine kuld. See tähendab, et sellisel kujul on metalli kullasisaldus 99,99%. Mida kõrgem on kulla proov, seda kõrgem on kulla sisaldus. Kõrgem kullasisaldus tingib ka kõrgema hinna.

Küll aga on 24-karaadine kuld pehme ning esemete valmistamiseks ebasobilik, mistõttu lisatakse esemete valmistamisel kulla hulka teisi metalle, luues sulami. Sulam on tahke ning võimaldab sellele anda erinevaid kujusid.

Karaati kasutatakse, et näidata, mitu osa osa puhast kulda on 24 osa sulami kohta. Nii 24-karaadine kuld 24 osa puhast kulda 24 osa sulami kohta, 14-karaadine kuld 14 osa puhast kulda jne.

Kulla värvid


Ehteid ostes on näha, et valikus on erinevat värvi kulda. Kuldehte värvi tingib see, milliseid teisi metalle lisati sulamisse, millest ehe valmistatakse.

Kollane kuld

Kollane kuld on kõige klassikalisem ning paljud peavad seda ’’päris’’ kullaks. Kollane kuld saavutatakse, segades kullale juurde hõbedat, vaske ja tsinki. Kõikidest teistest kullasulamites, nõuab kollane kuld kõige vähem hooldamist.

Valge kuld

Valge kuld aetakse tihti sassi plaatinaga. Tegelikult on valge kuld aga segu kullast ja mitmest teisest metallist, mis annab metallile valge värvi. Valge kuld pole aga alati valge, vaid võib omada kollast või roosast varjundit. Seetõttu kaetakse valgest kullast ehtest roodiumiga, mis annab ehtele selge valge värvuse ning kaitseb seda oksüdeerumise eest.

Punane kuld

Punase kulla punane värv tuleneb sulami kõrgest vasesisaldusest. Öeldakse, et punane kuld on tugevam ja vastupidavam ning ei tuhmu. Sõltuvalt vasesisaldusest võib kulla värv ulatuda punasest roosani. Rahvas kutsus pikalt punast kulda ka vene kullaks.

Must kuld

Must kuld saadakse mitmel moel. Enimkasutusel olev viis on ehte katmine musta roodiumi või ruteeniumiga. Pideva tehnoloogia arengu tõttu areneb ka musta kulla valmistamise protsess. Nii on tänapäeval võimalik musta kulda saada laseri abil, mis katab kulla pinna musta nanostruktuuriga. Must kuld on soliidne ja peen ja seda ehet luues annab seda sobitada teist värvi metallide ja vääriskividega.

Pikalt on inimesed eelistanud kollast kulda selle luksusliku väljanägemise pärast. Kulla hind tõusis aga oluliselt eelmisel sajandil, mille tõttu pöördusid paljud hoopis valge kulla poole. Vähemalt viimased 20 aastat on valge kuld inimeste esimene valik ehete ostmisel ning seda ennekõike kihla- ja abielusõrmuste puhul.


Kulla müük kokkuostjale


Soovite müüa oma seisma jäänud kullast ehted või muud kullast esemed? Vaadake pakkumist vajutades nupule.

Lugege ka teiste väärismetallide kohta nagu Roodium, Pallaadium, Hõbe või Plaatina.

Vaadake ka:

Kulla Hind Reaalajas

Kulla hind reaalajas, loe kulla hinna ajaloo kohta ning võrdle erinevaid kulla hinna ajaloolisi tabeleid.

Investeeri kulda

Tutvu erinevate ekspertide arvamustega, kuidas investeerida kulda ning milliseid riske see endaga kaasa toob

Ehete hindamine

Soovite teada, kui palju on teie ehted väärt? Vaadake lähemalt SIIT

Plaatinaplaadid

Soovite osta endale, või kingituseks plaatinaplaadi? Vaadake hindu ja pakkumisi

Väärismetallid


Plaatina.ee lehelt leiate kõik vajaliku informatsiooni, mis puudutab plaatinat. Vaadake ka meie teisi infolehti ning tutvuge väärismetallide omadustega.